Mis on palgalõhe?

Mis on palgalõhe sügavam sisu, mis on selle tegelik olemus?

Palgalõhe

Palgalõhe näitab mees- ja naistöötajate brutotunnipalga erinevust tegevusala põhigruppide järgi. Palgalõhe teada saamiseks lahutatakse meestöötajate keskmisest brutotunnipalgast naistöötajate keskmine brutotunnipalk ja saadud summa jagatakse meestöötajate keskmise brutotunnipalgaga.

Palgalõhe teaduses

Palgalõhet on Eestis palju uuritud, näiteks on siin toodud info selle kohta, kuidas avaldub palgalõhe Eesti teadusmaastikul.

Palgalõhe avaldumine Euroopas

Siinkohal on võimalik tutvuda materjaliga, kuidas avaldub palgalõhe Euroopas.

Sotsiaalministeeriumi panus

Palju on panustanud palgalõhe uurimisse Sotsiaalministeerium.

Tallinna Ülikooli panus

Väga palju on palgalõhe alasesse uurimistöösse panustanud Tallinna Ülikool. Tegemist on olnud väga mitmekülgse panusega antud valdkonnas. Tallinna ülikool jätkab sellesuunalist tegevust ka praegu.

Palgalõhe ja diskrimineerimine

Palgalõhe teema seondub mõtteliselt tavaliselt diskrimineerimise teemaga. Peamiselt nähakse, et mehed distrimineerivad naisi, vahest ka vastupidi. Eesti Pank on oma varasemas töös näidanud, et palgalõhe ei ole mitte ainult diskrimineerimise tulemus.

Avaliku uudistekünnise ületamine

Palgalõhe mõju ühiskonnas on suur ning tulenevalt sellest on ka palgalõhe teemalise tööd ja uuringud suure meediatähelepanu all. Siinkohal on näitena toodud meediakäsitlus, kus arutatakse, mida on võimalik palgalõhe vallas ära teha statistiliste andmete toel.

Inimõiguste probleem

Palgalõhe võib osutuda sedavõrd tähtsaks ja sellisel määral ühiskonda mõjutavaks probleemiks, et seda võikdakse hakata käsitlema lausa kanalites, mis tegelevad inimõiguste probleemidega.

Organiseerunud naised

Eesti ühiskonnas on naised ammu organiseerunud ja kriitilisi asju enda kätte võtnud, hakanud oma asjade eest jõuliselt ja targalt seisma. Ka palgalõhe teema on naisteorganisatsioonis tõsise käsitluse all.

Tunneli lõpus paistab valgus

Palgalõhe teemat hakatakse ühiskonnas üha enam tunnustama ja selles vallas lahenduste otsimisel tegutsema. Samas ikkagi on veel palju tööd teha, kui vaadata ametikohtade ja valdkondade võrdluses, siis on ikkagi veel pikk maa minna. Aga tunneli lõpus paistab valgus, ärgem andkem alla.

Pensionilõhe

Palgalõhega tuleb tegeleda, kui seda ei tee, siis on tulemuseks pensionilõhe. See oht on täna Eestis reaalselt olemas ja selle probleemiga on teadlased ka juba rinda pistma hakanud.

Süsteemne töö

Palgalõhet ei saa kaotada üleöö, seda ollakse endale teadvustanud. Paljud ettevõtted on võtnud endale eesmärgiks teha süsteemset tööd selles suunas, et palgalõhe saaks vähendatud.

Palgaootuste lõhe

Erinevus ei seisne mitte ainult naiste ja meeste palkades, vaid ka selles, kui palju naised ja mehed tööle asudes palka küsivad, millised on nende palgaootused. Palgaootuste lõhe on ilmselt üheks oluliseks teguriks, mis soodustab palgalõhe arengut ühiskonnas.

Põhjused ja võimalused

Palgalõhel on alati omad põhjused, need võivad olla ettevõtete lõikes erinevad. Sõltuvalt erinevatest põhjustest on ka erinevad võimalused ja lahendused, mida tööandja saab teha palgalõhe vähendamiseks.

Võrdõiguslikkus

Palgalõhe teemaga tegeleb ka soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik.

Pensioni planeerimine

Palgalõhe on sellisel määral teemaks, et seda arvestavad isegi tänased pensioniplaneerijad.

PALGAPEEGLI PALGLÕHE

Palgalõhe on väga konkreetse matemaatilise valemi järgi arvutatav suurus, puhas suhtarv, näitaja teadlaste rõõmuks.

Tegelikult on palgalõhe ühiskonda märksa laiemalt mõjutav nähtus, suhtarv on ainult selle väljendusvorm, oluline on sisu ja sisu on meid kõiki väga palju mõjutav.

Käesoleval leheküljel on toodud mitmeid linke, mis viivad erinevatele võrgulhekülgedele alates Tallinna Ülikoolist ja lõpetades Euroopa Parlamendiga, alates Sotsiaalministeeriumist ja lõpetades Eesti Pangaga. Nende linkide all paiknevaid lehti lugedes on võimalik tõeliselt mõista, kuidvõrd laia mõju palgalõhe meie tervikule ühiskonnale avaldab. On näha, et see on maailm, mis mõjutab meid kõiki ja see ei ole mingi järjekordne teadlaste teadus teaduse pärast või eurobürokraatia bürokraatia pärast.

Käesolev süsteem toob palgalõhe inimlikul tasandil kättesaadavaks tavalist elu tavalisel viisil elavatele inimestele ja näitab, kuidas see mõjutab tegelikult meid kõiki, mitte ainult teadlasi ja bürokraate.

Tehniline valem palgalõhe arvutamiseks on, et meeste keskmisest brutopalgast lahutatakse naiste keskmine brutopalk, siis jagatakse saadud tulemus läbi meeste keskmise brutopalgaga. Tulemus avaldatakse protsentides.

Käesolev infolehekülg on valminud Sotsiaalministeeriumi juhtimisel Tallinna Ülikooli ja Statistikaameti koostöös REGE projekti raames.