Mis on palgapeegel?

Mida käesolev süsteem meile räägib, mida palgalõhe võib meile õpetada?

Palgalõhe

Palgalõhe on võtmenäitaja, mille põhjal on võimalik aru saada, kuidas on üles ehitatud ettevõtte palgakorraldus naiste ja meeste võrdse kohtlemise põhimõttest tulenevalt, kas kedagi diskrimineeritakse tasustamisel või mitte. Palgalõhega seonduvad mitmed muud näitajad, mis koondina annavad meile hea pildi sellest, mis ettevõttes ikkagi aset leiab.

Palgapeegel

Palgapeegel on infotehnoloogiline, interneti vahendusel kasutatav lahendus, mis võimalab saada rohkem informatsiooni selle kohta, kuidas palgalõhe ettevõtet mõjutab, millised on kaasnevad teised näitajad, mis ka mõju avaldavad, kuidas see väljendub ettevõtte majandusnäitajates ning haakub ühiskonnas kehtivate normidega.

Palgalõhe teema olulisus

Palgalõhe teema ei ole mitte järjekordne "eurobürokraatlik pseudokontseptsioon", mis on välja mõeldud Brüsseli kabinettides ja mis ei oma reaalse elu ja praktiliste probleemidega mitte mingit sisulist seost. Eesti ettevõtjad ja ettevõtete juhtkonnad ei ole palgalõhe temaatikat enda jaoks täiel määral lahti mõtestanud, see ei ole veel täiel määral kohale jõudnud, kuid tegemist on väga olulise temaatikaga. Tegemist on teemaga, mille tähtsus ajas kasvab ja millest möödavaatamine on üha enam võimatu.

Palgalõhe temaatika mõju ettevõttele

Palgalõhe temaatika mõjutab otseselt ettevõtte majandusnäitajaid. Soolise võrdõiguslikkuse ignoreerimine palgakorralduses on samavõrd tõsine möödalaskmine, kui näiteks haridusinvesteeringute tegematajätmine või tehnoloogia hooldusvajaduse ignoreerimine. Kohe täna ei juhtu midagi, kuid teatud aja möödudes satub ettevõte olukorda, kus enam edasine tegutsemine ei ole võimalik või muutub ebarentaabliks. Euroopa on keeramas täiel määral uut lehekülge selles küsimuses, mis puudutab naiste ja meeste võrdset kohtlemist ja see kohtlemine peab muuhulgas väljenduma ka naiste ja meeste võrdses kohtlemises töösuhetes.

Palgalõhe teema teadvustamine

Palgalõhet teema on täna ettevõtetes suuresti teadvustamata valdkond. Selle peale lihtsalt ei ole mõeldud, sellest lihtsalt ei teata midagi, selle teema olemasolu ei ole üldse kuidagi päevakorrale tulnud ja tulenevalt sellest ei osata seda valdkonda ka analüüsida ega sealt järeldusi teha. Palgalõhe teemat ei ignoreerita pahatahtlikult, kuid ajalooliselt ei ole see kunagi olnud sedavõrd teadvustunud ja oluline, kui tänasel päeval. Kunagi ei pööranud ettevõtted tähelepanu ka keskkonna teemadele, kuid täna on sellest saamas üks vaieldamatumaid ettevõtte sotsiaalse vastutuse alustalasid. Sama on palgalõhe teemaga, see teema on tulnud, et jääda ja ettevõtluse sotsiaalse vastutuse aspektist ei ole võimalik sellest mööda vaadata.

Palgalõhe varjatuse aspekt

Palgalõhe ja sellega seonduv on ettevõttes sageli varjatud. See on olemas, kuid see ei avaldu. Selle mõistmiseks ja selle avaldumiseks on vajalik läbi viia täiendavat analüüsi, vaadata ettevõtte sisse natuke sügavamalt, saada aru, mis täpselt ikkagi toimub ja kuidas ettevõtte töö on korraldatud. Samas, kui palgalõhe on varjatud ja see koheselt ei avaldu, siis see ei tähenda seda, et seda olemas ei ole ja ühtlasi ka seda, et palgalõhe negatiivne mõju ettevõtte tulemustele negatiivselt ei mõjuks. Seega on parim võimalik strateegia ikkagi palgalõhe probleem teadvustada, sellega seonduv leida ja lahendused välja töötada ning ellu viia.

Palgalõhe audit

Palgalõhe teema uurimine ettevõttes on võrreldav ettevõtte majandusliku auditeerimisega. Ega kellelgi ju enda auditeerimine ei meeldi, kuid kui seda ei tehta, siis pikas perspektiivis võib ees oodata katastroof. Kui aga audit toob täna probleemid välja, nendele leitakse lahendus ja need viiakse ellu, siis homme saab märksa kindlamalt tulevikku vaadata ja suuremat perspektiivi omada.

Palgalõhe vaade tulevikku

Palgalõhe teemaga on oluline otsustavalt ja kiirelt edasi liikuda igas ettevõttes, täna ja nüüd. Meie seadusandlus on alles selle teemaga kohandumas ja soolise võrdõiguslikkuse teema on alles õigusnormistikku jõudmas, kuid see ei tähenda, et juba täna ei peaks neid teemasid lahendama. Ärgem olgem sabassörkijad ja ootamatute seaduste üle kaeblejad, oleme pigem eestvedajad ja oluliste probleemide juba täna lahendajad. Palgapeegli lahendus on siin oluliseks toeks.

PALGAPEEGLI VÕTMEMOMENDID

Palgapeegli süsteemil on mitmed võtmemomendid, mis aitavad mõista palgalõhe olemust, mis panevad palgalõhe tegelikult ka kõnelema ja kaasa mõtlema. Süsteem räägib palgalõhest järgnevat:

1. Süsteem näitab, mis on ettevõtte palgalõhe. Iga ettevõte saab seda näha enda kohta, soovi korral avalikkusega jagada.

2. Süsteem annab informatsiooni ettevõtte palgakorralduse kohta, kuidas erinevad naiste ja meeste palgad, milline on erinevus hariduse tasemete, erinevate ametite, vanusegruppide ja ettevõttes töötamise perioodide lõikes.

3. On võimalik vaadata, milline on olukord palgakorralduses selles piirkonnas, kus ettevõte paikneb.

4. Ettevõtte palgakorraldust on võimalik võrrelda teiste samas valdkonnas tegutsevate ettevõtetega.

5. Punane-kollane-roheline palgaskaala näitab, kuidas näeb ettevõte välja oma palgakorralduse erinevate tahkudega.

Käesolev infolehekülg on valminud Sotsiaalministeeriumi juhtimisel Tallinna Ülikooli ja Statistikaameti koostöös REGE projekti raames.