Palgaõigus

Palgalõhega seonduvad õiguslikud küsimused

Palgalõhe reguleerimine

Eestis ei ole palgalõhe küsimused veel seadusega konkreetselt reguleeritud, kuid ollakse teel selles suunas, et need küsimused saaksid reguleeritud. Teada on suundumused, mis teistes riikides on seadusandluseks vormitud või vormimas, millise kursi on võtnud Euroopa ning Euroopa Komisjoni konkreetselt plaanitavad sammud sellel teel. Seda arvesse võttes ja mõistes palgalõhe teema tähtsust ühiskonnas, on juba täna mõistlik hakata ka ennast ette valmistama selleks, et olla kooskõlas tulevikus tõenäoliselt kehtima hakkavate regulatsioonidega. Parem olla valmis, kui jääda sabassörkijaks või hoopiski hammasrataste vahele.

Euroopa Komisjoni initsiatiiv

Euroopa Komisjon on astumas arvestatavaid samme, et jäglida ja suunata Euroopa Liidu liikmesriikide seadusandlust selles suunas, et palgalõhe saaks õigel viisil seadusesse kirjutatud.

Euroopa Komisjon soovitab

7. märtsist 2014. aastast on olemas Euroopa Komisjoni soovitus meeste ja naiste võrdse tasustamise põhimõtte tugevdamise kohta läbipaistvuse suurendamise kaudu.

Direktiiv soolisest võrdõiguslikkusest

24. maist 2011.a. (täiendatud 25. september 2015.a.) on olemas Euroopa Komisjoni direktiiv soolisest võrdõiguslikkusest tööturul.

Direktiivi tagasiside

Täiendav informatsioon direktiivi menetlusprotsessi kohta, muuhulgas antud tagasiside, on toodud siin.

EL tegevuskava

Euroopa Liidu tegevuskava soolise palgalõhe vähendamiseks aastateks 2017-2019 näitab, mida on palgalõhe vähendamiseks siiani üritatud ja mida ning millisel määral on püütud saavutada.

Hea näide tulevikust

Suurbritannia palgalõhe ohjav seadus toob välja suhteliselt detailse mehhanismi, kuidas palgalõhet seaduse tasemel suure tõenäosusega ohjama hakatase. Suurbritannia ei ole enam Euroopa Liidu liige ja nende seadus ei ole üheselt kopeeritavaks mudeliks, kuid tegemist on kaasaegseid väärtusi kaasaegselt levinud kujul hindava ühiskonnaga ja seeläbi on see seadus võimalikuks visiooniks, mis ikkagi ka Euroopas meid teatud aastate pärast ees oostab. Toodud materjalis on tehniline mehhanism kuni arvutusvalemiteni välja.

PALGLÕHE REGULEERIMINE

Palgalõhe temaatika on praeguses seadusandluses reguleeritud kaudselt läbi üldise tööseadusandluse.

Arvestades meeste ja naiste võrdse kohtlemise tähtsuse tõusu nii üldiselt kui ka töösuhetes on alust arvata, et palgalõhe teemaga seonduv jõuab üha rohkem seadusandlusesse. Lähiaastatel on näha üha rohkem õigusnorme, mis palgalõhe teemat otseselt reguleerivad.

Käitudes vastutustundliku tööandjana on juba täna mõistlik viia ellu neid printsiipe, mis küll täna ei ole veel seadus, kuid mida ühiskond meilt tegelikult ootab.

Käesolev lehekülg annab vaate sellele, kus oleme palgaõiguse osas täna ja kuhu tõenäoliselt tulevikus jõuame.

Palgalõhe on ühiskonnas üha suuremat tähtsust omav teema, mida varem me selle mitmetahulisust endale teavitame, seda parem.

Käesolev infolehekülg on valminud Sotsiaalministeeriumi juhtimisel Tallinna Ülikooli ja Statistikaameti koostöös REGE projekti raames.